irodalomerettsegi.hu logo

Hogy is néz ki az irodalom érettségi?

Az alábbi információk a NKP 2024-es irodalom érettségi követelményrendszeréből származnak. Tudj meg többet itt.

Középszinten az irodalom érettségi 2 fő részből áll: írásbeli és szóbeli. A írásbeli része 240 percig tart, és 100 pontot ér, míg a szóbeli része 15 percig tart, és 50 pontot ér.

Az írásbeli vizsga 2 részre van osztva. Az első feladatlap tartalmazza a szövegértési-nyelvi feladatsort, illetve az irodalmi feladatlapot. A második feladatlap műértelmező szövegalkotás, ahol választhattok: vagy egy művet kell értelmeznetek, vagy témakifejtő dolgozatot, esszét kell írnotok.

Mi ez az oldal? Miért érdemes ezt az oldalt használni?

Az oldal célja, hogy segítséget nyújtson a középiskolásoknak az érettségire való felkészülésre. A tananyagokat a 2024-es NAT követelményrendszer alapján gyűjtöttük össze, és a lehető legérthetőbb formában próbáljuk átadni, egy helyen. Az oldal teljesen sajátkezűleg lett fejlesztve. A források különbözőek, mivel próbáltuk mindenből a lehető legegyszerűbb, és legérthetőbb megfogalmazást választani.

Az oldal próbálja az irodalom érettségin előforduló feladatok nagy részét lefedni, de nyilván hiányosságok akadhatnak, illetve a követelményrendszer is változhat. Javasoljuk, hogy az általános tudás fejlesztéséhez, anyagok átismétléshez használjátok szókártyáinkat; ha pedig már biztosak vagytok a tudásotokban, teszteljétek le őket valamely feladat segítségével. Táblázatos feladataink célja a korábbi években gyakran előforduló táblázat kiegészítő feladatok utánzása, gyakorlása.

Amennyiben a táblázatok témáinál tovább tesztelnéd a tudásod, próbáld ki feleletválasztós tesztjeinket. Ezek témaköreikben már érintenek költői életpályákat, irodalmi stíluseszközöket, de nyelvtani kérdések is megtalálhatóak bennük. Ezeket a témákat folyamatosan bővítjük, újabb kérdéseket adunk hozzá.

Kik is vagyunk?

Két fejlesztő srác vagyunk, akik 2024-ben érettségiztek. Pont előttünk vezették be az új NAT rendszert, így személyesen tapasztaltuk, hogy mennyire sok időt elvesz a felkészülési folyamatból az adatgyűjtés, feladatgyakorlás; mennyire átláhatatlan, hogy valójában mit is kellene tanulni. Innen jött az ötletünk, hogy ezt a folyamatot valahogy megkönnyítsük a következő évfolyamok számára. Az oldalt folyamatosan fejlesztjük, és kíváncsian várjuk a visszajelzéseiteket, ötleteiteket, amelyet a visszajelzés oldalon tudtok megadni.